POWRÓT DO LISTY

ABC minimalistycznego wnętrza. Mniej znaczy więcej

Zastanawiasz się jak urządzić dom w stylu minimalistycznym? A może ciekawi cię, czym wyróżnia się aranżacja minimalistyczna? Nie od dziś wiadomo, że mniej znaczy więcej. Ta zasada dotyczy również nowoczesnych wnętrz. Minimalizm w domu i innych pomieszczeniach to głównie prostota, harmonia, a także brak dodatkowych ozdobników. Co jeszcze warto wiedzieć o tym stylu?

Prostota wnętrza: mniej znaczy więcej

Minimalizm stanowi fascynację wielu miłośników wnętrz. W formie ogólnej pojęcie minimalizmu definiuje się jako pozbywanie się zbędnych rzeczy, a przy tym zastanawianie się nad tym, co najbardziej istotne. Styl ten w aranżacji wnętrz wyróżnia się oszczędnością detali oraz ogólną prostotą.
Pojęcie minimalizmu ściśle wiąże się z harmonią. Oznacza to, że pojęcie to we wnętrzach jest ściśle powiązane z naszym samopoczuciem. Gdy zatem decydujemy się na minimalistyczne wnętrze, należy najpierw poświęcić czas na refleksje. Czego tak naprawdę potrzebujemy? Wybieramy tylko to, co jest nam realnie potrzebne. Im mniej rzeczy znajduje się w danym pomieszczeniu, tym łatwiej jest nad nim zapanować, a także utrzymywać porządek w mieszkaniu.

Minimalizm w domu. Minimalistyczne wnętrze

Styl minimalistyczny w domu opiera się głównie na kilku zasadach. Odpowiednie umeblowanie oraz kompozycja, pozwolą nam stworzyć własne wnętrza w minimalistycznym stylu. Aby aranżacja minimalistyczna doszła do skutku, należy ściśle przestrzegać kilku podstawowych zasad:
1. Stworzenie przestrzeni.
2. Zachowanie pustych ścian.
3. Prostota kształtów oraz kolorów.
4. Redukcja i ponowna aranżacja dekoracji.
5. Dodanie przytulnych elementów.
6. Ozdobienie całości roślinami.
7. Stworzenie przestrzeni do przechowywania zbędnych rzeczy z widoku.
Dzięki porządkowi i przejrzystości, które zapanują w naszym domu po wdrożeniu zasad minimalizmu, z pewnością poczujemy prawdziwą satysfakcję.

Aranżacja minimalistyczna: jak urządzić dom w stylu minimalistycznym?

Jeśli zależy nam na stworzeniu własnego, minimalistycznego wnętrza, konieczne będzie skorzystanie z poniższych wskazówek:
1. Ograniczenie form i kolorów. Nie bójmy się postawienia na prostotę. Nie musimy się też obawiać łączenia ze sobą różnorodnych kształtów. Jeśli chodzi o wzory oraz dekoracje, to najlepiej postawić na barwy jasne, neutralne (np. beż czy biel). Jeżeli pragniemy podkreślić konkretny obszar w pomieszczeniu, to najlepiej zdecydować się na różnorodne tekstury oraz tkaniny.
2. Ograniczanie i sprzątanie. Redukcja stanowi pierwszy i najważniejszy krok, dzięki któremu możliwe będzie cieszenie się minimalistycznym wnętrzem. Na początku należy się zatem skupić na sprzątaniu i porządkowaniu, wyrzucając wszystko, co nie jest nam potrzebne i z czego już nie korzystamy. Zabawki możemy oddać do domu dziecka, zbędną odzież przekazać zaś potrzebującym. Możliwości jest naprawdę wiele. Tworzenie przestrzeni to nasz główny cel.
3. Wykorzystanie akcesoriów oraz roślin. Choć stawiamy na styl minimalistyczny, to nie jesteśmy zmuszeni do rezygnacji ze wszystkiego. Rośliny dodadzą naszym wnętrzom życia. Najlepiej wybierać proste rośliny zielone, jak np. kaktusy czy trawa pampasowa.

Realizujemy projekty wnętrz na terenie całej Polski, jak również poza jej granicami dla naszych, wymagających wysokiej jakości, inwestorów.

SARNA ARCHITEKCI Sp.k.

KRS: 0000609145
NIP: PL8133718930

Nowe projekty,
współpraca,
zapytania


T: +48 600 900 070
T: +48 600 930 000

Aleksander Sarna
aleksander@sarna.com.pl