POWRÓT DO LISTY

Projektowanie przestrzeni biurowych – czym warto się kierować?

Aranżacja biura rządzi się swoimi prawami i wymaga od architektów nieco innego podejścia niż tworzenie projektów mieszkalnych. Projektowanie wnętrz biurowych wymaga umiejętnego zagospodarowania wolnej przestrzeni (powinna sprawiać wrażenie przestronnej i jasnej), a także zadbania o bezpieczeństwo i wymogi BHP. Istnieją też bardzo konkretne aspekty, do których należy przywiązać szczególną wagę – dowiedz się, co to za kwestie!

 

Odpowiednie oświetlenie

Projektowanie biur wymaga umiejętnego doboru parametrów świetlnych, elektrycznych i użytkowych. Ważne są zarówno temperatura barwowa czy strumień świetlny, jak i moc/napięcie/klasa ochronności, czy wreszcie montaż i żywotność źródeł światła. Dobre biuro architektoniczne zadba nie tylko o światło sztuczne, ale też o umiejętne wykorzystanie światła naturalnego. To właśnie tego drugiego powinno być jak najwięcej!

Wydzielone przestrzenie

Aranżacje wnętrz biurowych to nie tylko urządzanie zamkniętych pomieszczeń, ale też pomysły na wykorzystanie stref typu open space. Zadaniem architekta jest zapewnienie pracownikom poczucia prywatności (np. z użyciem ścianek działowych czy instalacji z roślin), a jednocześnie stworzenie przestrzeni sprzyjającej współpracy. Zupełnie osobno należy potraktować strefę gastro (często będącą również strefą relaksu), która powinna znajdować się w każdym biurze.

Funkcjonalne meble

Zmyślny design to jedno z większych wyzwań, z jakimi mierzy się projektowanie wnętrz biurowych. Warszawa, Kraków, Wrocław – miasta dużych korporacji – prześcigają się między sobą w przyciąganiu pracowników, a jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze miejsca pracy jest właśnie projekt biura. Mebli nie powinno być zbyt wiele; wszystkie muszą pełnić konkretną rolę. Chodzi o to, żeby były stylowe, estetyczne, wykonane z dobrej jakości materiałów, a przede wszystkim użyteczne. Dotyczy to zarówno foteli i biurek, jak i regałów, komód czy mebli w strefie gastro.

Odpowiedni dobór barw

Najlepsze kolory do biura to biel, neutralne kolory ziemi (beże, brązy, zielenie) oraz uspokajający niebieski. Powinny dominować kolory jasne, ciepłe i niezbyt nasycone. Oczywiście pojedyncze, mocniejsze akcenty to dobry pomysł, nie należy jednak przesadzać. Najbardziej niebezpieczne są rozpraszające połączenia kolorów dopełniających się – żółci z niebieskim, zieleni z czerwienią.

To oczywiście nie wszystkie reguły, jakimi rządzi się projektowanie – aranżacja biur musi też uwzględniać kwestie wentylacji i temperatury, spełniać wymogi BHP odnośnie atestów niepalności czy izolacji akustycznej. Ważne, aby wdrażać umiejętne rozwiązania dotyczące dużej liczby kabli i instalacji. Właśnie dlatego warto zlecić tę pracę profesjonalistom.

Realizujemy projekty wnętrz na terenie całej Polski, jak również poza jej granicami dla naszych, wymagających wysokiej jakości, inwestorów.

SARNA ARCHITEKCI Sp.k.

KRS: 0000609145
NIP: PL8133718930

Nowe projekty,
współpraca,
zapytania


T: +48 600 900 070
T: +48 600 930 000

Aleksander Sarna
aleksander@sarna.com.pl