POWRÓT DO LISTY

Aranżacja wnętrz – jak stworzyć salon marzeń

Salon to serce każdego domu, w którym nie tylko odbywają się spotkania z przyjaciółmi czy rodziną, ale także prywatne chwile relaksu. Dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią aranżację, aby w pełni cieszyć się tym miejscem. Aranżacja wnętrza jakim jest salon nie należy do łatwych – tym bardziej, iż zazwyczaj jest to decyzja na co najmniej kilka lat. Zatem na co zwrócić uwagę przy aranżacji tego miejsca? Oto kilka podstawowych zasad.

 

aranżacja wnętrz

Jaki salon będzie idealny dla mnie?

Pierwszą istotną kwestią przy aranżacji wnętrza jakim jest salon jest odpowiedzenie sobie na pytanie – jakiej przestrzeni oczekujemy? Inaczej aranżuje się salon, w którym spotykamy się ze znajomymi, a inaczej miejsce, które służy do samotnego odpoczynku lub relaksu w gronie najbliższej rodziny. Zatem przeznaczenie salonu powinno determinować prace nad jego aranżacją.
Inną kwestią, nad którą warto się zastanowić jest styl. Tutaj warto przeanalizować swoje ulubione materiały, kolory i wzory, bo to od nich będzie zależeć ostateczna wersja pomieszczenia. A wybór jest naprawdę spory – od stylu skandynawskiego (który już od kilku cieszy się niesłabnącą popularnością), poprzez tradycyjny, minimalistyczny czy industrialny, aż po eklektyczny (który łączy w sobie elementy z rożnych stylów). Określenie własnych gustów i preferencji pomoże w stworzeniu salonu na miarę własnych potrzeb i marzeń.

Zasady aranżowania wnętrza salonu

Określenie przeznaczenia i stylu salonu to pierwszy krok do jego aranżacji. Jeżeli zostaną podjęte odpowiednie decyzje w tym zakresie, to można przystąpić do właściwej pracy. I chociaż indywidualne gusta są bardzo różne (i uzależnione od bardzo subiektywnych upodobań), to jednak warto zastosować się do kilku podstawowych zasad, które obowiązują bez względu na to, co się lubi, a za czym się nie przepada.

Do tych ogólnych wytycznych zalicza się:

  • spójne połączenie poszczególnych elementów (najkrócej mówić – wszystko powinno do siebie pasować i łączyć się w harmonijną przestrzeń)
  • zachowanie umiaru w wyborze kolorów bądź materiałów (przeładowanie barw i wzorów spowoduje wrażenie bałaganu i chaosu)
  • dopasowanie aranżacji salonu do własnych potrzeb (na przykład poprzez umieszczenie w centralnym punkcie stołu, telewizora, biblioteczki, sofy lub kompletu wypoczynkowego)
  • wyposażenie salonu w indywidualne dodatki – na przykład rodzinne zdjęcia, pamiątki z podróży czy skarby z dzieciństwa (jednakże z zachowaniem pewnego umiaru)
  • wykorzystanie indywidualnych cech pomieszczenia (na przykład wysoki sufit czy oryginalna posadzka)
  • zadbanie o odpowiednie oświetlenie (które powinno pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną)

Dodatkowo nie wolno zapomnieć o szczegółowym planie i budżecie wydatków, co pozwoli uniknąć późniejszych błędów i rozczarowań.

Jak zaaranżować wymarzony salon?

Pomysłów jest co najmniej kilka. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalisty (w tym przypadku architekta wnętrz), który nie tylko przeniesie pomysły na papier, ale także doradzi, pomoże rozwiązać dylematy aranżacyjne czy zaproponuje najlepsze rozwiązania. Dodatkowo zajmie się projektem w sposób profesjonalny, co pomoże uniknąć błędów. Nasze biuro architektoniczne oferuje klientom nie tylko aranżacje salonów, ale także aranżacje wnętrz kuchennych i innych pomieszczeń. Z oferty aranżacji wnętrz można skorzystać zarówno w Warszawie, jak i w kilku innych miastach.

Realizujemy projekty wnętrz na terenie całej Polski, jak również poza jej granicami dla naszych, wymagających wysokiej jakości, inwestorów.

SARNA ARCHITEKCI Sp.k.

KRS: 0000609145
NIP: PL8133718930

Nowe projekty,
współpraca,
zapytania


T: +48 600 900 070
T: +48 600 930 000

Aleksander Sarna
aleksander@sarna.com.pl