Blog

2018-11-02

CO MNIE INSPIRUJE?

Np. Walter Gropius , architekt który projektował i dzielił się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem w zorganizowanej w 1919 r uczelni artystycznej Bauhaus. To jak postrzegał architekturę jest ponadczasowe i mam nadzieję nigdy nie straci na wartości. Według niego dobra architektura powinna być odwzorowaniem samego życia, co zakłada dogłębną znajomość zagadnień biologicznych , społecznych , technicznych i artystycznych. Rozumiem to jako stosowanie idei architektury ekologicznej , a tam gdzie to ze względu na wysokie koszty niemożliwe , będącej w opozycji idei low- tech. Warto o tym pamiętać w dobie zmian klimatycznych.

W tej samej mierze co ikony architektury inspirują mnie anonimowe budynki i detale dostrzeżone podczas właściwie każdej podróży. Rozległa przestrzeń miejska i spektakl jaki toczy się w niej z udziałem światła. Same inspiracje Codziennie inspirują mnie możliwości… ołówka i programów do projektowania, historia sztuki i historie inwestorów, atmosfera biura i własnego domu…

Diana Sarna, Architekt Wnętrz

 

2018-10-02

PROJEKTUJĄC PRZESTRZEŃ BIUROWĄ / design czy ergonomia i funkcjonalność?

Projektując przestrzeń biurową dążymy do wykreowanie takiego wnętrza, która zaciera granice pomiędzy pracą a pasją. Na etapie tworzenia pojawia się pytanie, co powinno być priorytetem – estetyka czy walory użytkowe? Zawsze odpowiadam: Estetyka, ponieważ głęboko wierzę, że wcale nie musi oznaczać to rezygnacji z walorów użytkowych.

Projekt przestrzeni biurowej jest wypadkową analizy potrzeb firmy i kreatywnej pracy twórczej opartej na zdefiniowanych wymaganiach użytkowych co do wnętrza. Najważniejszym jednak czynnikiem jest odpowiedzialność, która dominuje nad designem i praktycznością. W praktyce oznacza to, że tworząc przestrzeń biurową zaspokajającą potrzeby estetyczne architekta wnętrz i funkcjonalne inwestora, z taką samą atencją poruszamy zagadnienia światła, koloru, kształtu jak i przepisów BHP, przeciwpożarowych czy higieny pracy.

Obecnie dostępne materiały wykończeniowe, czy wyposażenie są bardzo często zaawansowane technologicznie, choć nie zawsze jako użytkownicy jesteśmy tego świadomi. Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które są tylko piękne, ale na szczęście oferta jest szeroka i wybór „ładnej” rzeczy nie musi oznaczać niepraktycznej. Wręcz przeciwnie, np. szkło czy laminaty mogą być zabezpieczone przed pozostawieniem widocznych odcisków palców, wykładzina podłogowa może charakteryzować się bezklejowym systemem montażu, eliminującym szkodliwe zapachy związane z użyciem standardowego płynnego czy kleju. Piękno nie dotyczy tylko estetyki, piękno to też funkcjonalność. Tak więc wydaje się, że na etapie opracowania Projektu aranżacji wnętrz jest szansa na bardzo dobry kompromis pomiędzy dobrym design’em i ergonomią.

Architekt wnętrz Diana Sarna

 

2018-07-06

PROJEKT ARANŻACJI WNĘTRZA / co zawiera przygotowane przez nas opracowanie projektowe?

Zakres przygotowania autorskiego projektu aranżacji wnętrz w naszym biurze projektowym dzielimy na dwa zasadnicze etapy:

ETAP PIERWSZY / Projekt układu funkcjonalnego:

Słuchamy naszych Inwestorów z największą uwagą, a następnie analizujemy, przygotowujemy propozycje podziału wnętrza domu / biura / wnętrza użyteczności publicznej pod kątem potrzeb, wymagań właścicieli i przyszłych użytkowników, które docelowe wnętrze musi spełniać. Analizujemy przeznaczenie każdego z projektowanych pomieszczeń pod względem ergonomii, funkcjonalności oraz możliwości aranżacji wnętrza. Rozrysujemy planowane elementy wyposażenia w konkretnej skali w kilku wersjach. Przeanalizujemy wspólnie zaproponowane przez nas propozycje projektowe tj. ustawienia mebli, elementów wyposażenia pod względem ergonomii i wybieramy z przedstawionych propozycji najlepsze, które następnie rozwijamy projektowo przystępując do rozrysowania lokalizacji punktów instalacji elektrycznych niskich i wysokich prądów oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych w łazienkach i innych pomieszczeniach socjalnych oraz grzejników centralnego ogrzewania z wskazaniem konkretnych modeli, wielkości, kolorów.

DRUGI ETAP PRACY PROJEKTOWEJ / dobór materiałów wykończeniowych i wyposażenia.

Kontynuując naszą pracę projektową dobieramy szczegółowo materiały wykończeniowe, tj. konkretne materiały podłogowe, ścienne, elementy wyposażenia, oprawy oświetleniowe, listwy wykończeniowe, gniazda, włączniki. Opracowujemy kolorystykę wnętrza, dobieramy farby, okładziny ścienne (tapety), dekoracje okien, rolety, zasłony, etc. Wybieramy gotowe meble, drzwi wewnętrzne lub w znakomitej większości projektujemy ww. elementy do wykonania na zamówienie aby uzyskać indywidualny charakter wnętrza. Wybieramy materiały wykończeniowe i wyposażenie łazienek. W naszej pracowni projektowej, dobieramy całość materiałów wykończeniowych z wskazaniem konkretnych elementów wyposażenia, z których każdy będzie konkretny, i możliwy do wykonania na zamówienie, lub możliwy do zakupu jako gotowy produkt. Jako zwieńczenie tego drugiego etapu pracy nad projektem aranżacji wnętrza przygotowujemy fotorealistyczne wizualizacje wnętrz w najwyższej jakości. Ostatni element tego etapu to przygotowanie dokumentacji rysunkowej projektu aranżacji wnętrza dla wykonawców prac wykończeniowych i zestawień materiałów wykończeniowych, wyposażenia i mebli, aby przekazywany naszym Inwestorom pełny projekt aranżacji wnętrza był bardzo szczegółowy i praktyczny w etapie prac wykończeniowych.

Aleksander Sarna

SARNA ARCHITEKCI

Sp. z o.o. Sp.k.

KRS: 0000609145    NIP: PL8133718930

Nowe projekty,
współpraca,
zapytania

T: +48 600 900 070
T: +48 600 930 000

Aleksander Sarna
aleksander@sarna.com.pl

SARNA
ARCHITEKCI

RZESZÓW

ul. Szpitalna 5/7
PL 35-065 RZESZÓW
T. +48 17 85 95 400

SARNA
ARCHITEKCI

KRAKÓW

ul. Parkowa 11C
PL 33-332 KRAKÓW
T. +48 12 34 50 660

SARNA
ARCHITEKCI

WARSZAWA

ul. Śnieżna 4
PL 03-750 WARSZAWA
T. +48 22 300 16 80
Dane z niniejszego formularza zostaną wykorzystane tylko i wyłącznie do kontaktu zwrotnego.